Czym jest MBTI®?

Myers-Briggs Type Indicator (MBTI®) to szanowany i szeroko używany na całym świecie kwestionariusz osobowości oparty o teorię typów psychologicznych Carla Gustava Junga, umożliwiający zastosowanie wyników zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Narzędzie stworzone wiele lat temu, przez team Katharine Briggs i Isabel Briggs-Myers, którym przyświecał szczytny cel – pokazać ludziom, jak pięknie się różnią, nauczyć rozumieć te różnice i tym samym zmniejszyć ilość konfliktów wynikających z braku samoświadomości i błędów komunikacyjnych. Tyle w teorii, a jaka jest praktyka?

Wypełnienie kwestionariusza MBTI® i tym samym otrzymanie informacji zwrotnej – tzw. feedbacku poprowadzonego tylko przez certyfikowanego MBTI® Coacha – pozwala rozpoznać unikalne zdolności i predyspozycje zawodowe każdego z nas.

Ta wiedza zwiększa samoświadomość, odkrywa silne strony oraz identyfikuje obszary, w których warto rozwijać się dalej.

Szwajcarski psychiatria – Carl G. Jung – zdawał sobie sprawę, że ludzie korzystają z różnych funkcji poznawczych. Na bazie jego prac, Briggs i Myers rozwinęły pomysły dotyczące funkcji pomocniczej i doceniły jej rolę włączając ją do swojej koncepcji oraz opisów typów. Ta wieloletnia praca zaowocowała 16 typami osobowości identyfikowanymi podczas assessmentu.

Obecnie MBTI® to najszerzej wykorzystywane, certyfikowane narzędzie psychometryczne na świecie, pomagające w zrozumieniu różnic pomiędzy ludźmi. Dzięki niemu można wyjaśnić podstawowe wzorce ludzkiego zachowania, dlatego z powodzeniem wykorzystywane jest w następujących obszarach:

> Świadomym budowaniu kariery i rozwoju osobistym
> Budowaniu wielokulturowych, inkluzywnych zespołów
> Rozwoju liderów i szkoleniu menedżerów
> Rozwiązywaniu problemów i budowaniu marki własnej

Co roku kilka milionów osób na całym świecie przechodzi przez sesje feedback-owe, a sam kwestionariusz został przetłumaczony na ponad 30 języków, z sukcesami będąc stosowany w wielu międzynarodowych organizacjach.

Czas poznać swój profil i świadomie wpłynąć na rozwój swojej dalszej kariery

Koniecznie napisz na adres hello@leadershiplab.pl i umów się na sesję, która odmieni Twoje spojrzenie na siebie, innych ludzi, ale przede wszystkim pomoże Ci wykorzystać Twój full potential.

Zapraszamy!

*Opracowanie na podstawie: “Wprowadzenie do Typu” – Isabel Briggs-Myers, wydanie 6, edycja polska.